Aktuality

Náš utorňajší súper: SK Rapid Viedeň

Náš utorňajší súper: SK Rapid Viedeň

A-TÍM
|
Aktuality
| po 3.7.2023, skrapid.at (foto), Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text)

Generálku pred štartom sezóny 2023/24, konkrétne pred 1. predkolom Európskej konferenčnej ligy, si odkrútime v našej krásnej MOL Aréne. V nej privítame najúspešnejší rakúsky tím SK Rapid Viedeň v utorok 4. júla o 16.00 h. Ste srdečne vítaní.

Základné údaje o súperovi:
Názov: SK Rapid Viedeň
Rok založenia: 1899
Klubové farby: zelená a biela
Štadión: Allianz Stadion (28 345 divákov)
Mesto: Viedeň (2 000 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 32x majster rakúskej najvyššej súťaže; 14x víťaz Rakúskeho Pohára; 4x víťaz Rakúsky Superpohár; 2x finalista Pohár víťazov pohárov UEFA (1985, 1996), 1x majster nemeckej najvyššej súťaže (1940/41), 1x víťaz Nemeckého pohára (1937/38).

Príprava na novú sezónu nám výsledkovo vychádza na jednotku. Ani po štvrtom zápase sme nespoznali premožiteľa. V úvode sme zvíťazili nad Pohroním 1:0, následne sme sa s Brnom aj Rapidom Bukurešť rozlúčili po remízach 1:1 a naposledy sme rozstrieľali maďarského prvoligistu Fehérvár FC na jeho pôde 5:0, keď sa o dva presné zásahy postaral Ammar Ramadan a po jednom pridali Miroslav Káčer, Zsolt Kalmár aj najnovšia posila Matej Trusa.

Na záver prípravy sme si nechali súpera s najzvučnejším menom. V poslednej sezóne štvrtý celok rakúskej najvyššej súťaže sídli len niečo vyše 100 km od nás. V Rapide Viedeň napriek slušnému 4. miestu nevládla spokojnosť s predošlým ročníkom. Ukončil ho jednou výhrou z ôsmich stretnutí, pred Austriu sa dostal len vďaka odpočítaniu bodov rivala z dôvodu finančných problémom. Okrem toho prehral vo finále Rakúskeho pohára a nekvalifikoval sa do Európskej ligy, alezačne v 3. predkole Konferenčnej ligy.

Najúspešnejší tím spoza našich západných hraníc má však bohatú históriu. Je rekordný, 32-násobný šampión Rakúska (naposledy získal titul v roku 2008), dvakrát bol finalistom Pohára Víťazov Pohárov a ako jediný rakúsky tím má vo vitríne aj nemecký titul spolu s Nemeckým pohárom. Slávny klub sa v mnohom spája aj s DAC-om či Československom.

Aktuálne v ňom pôsobí jediný Slovák Martin Koscelník, no v minulosti si jeho dres obliekal náš bývalý elitný brankár Ján Novota, nebohý tréner Zlatko Kranjčar, a akadémiou zeleno-bielych prešiel Otto Szabó. Hrali tam však napríklad aj Jozef Valachovič, Antonín Panenka, Marek Penksa, Attila Szalai, či brat Diega Maradonu Hugo. Do Slovana zase najnovšie z Rapidu prestúpil Kevin Wimmer.

Okrem toho v sezóne 2018/19 Slovanu vystavil stopku v Konferenčnej lige, predtým ťahal za kratší koniec Trenčín a naposledy proti tímu z rakúskeho hlavného mesta uspel slovenský tím - konkrétne Slovan - v ročníku 2007/08 v Intertoto pohári.

DAC sa s Rapidom stretol naposledy v júli 2006, kedy v prípravnom zápase vo Viedni vyhrali domáci 2:1 (góly: Sara, Bejbl - Belkovics).

Náš najbližší súper začal prípravu na novú sezónu 25. júna a doposiaľ odohral jediný priateľský zápas, v ktorom proti rakúskemu štvrtoligovému SCU GLD Kilb zvíťazil 4:1. Pochváliť sa môže aj viacerými reprezentantmi. Pozvánku na júnový asociačný termín dostali Niklas Hedl (Rakúsko), Moritz Oswald, Pascal Fallmann a Nikolas Sattlberger (všetci Rakúsko U21). Hodnota kádra je podľa transfermarktu 24,23 milióna eur, kdežto náš tím je pre porovnanie cenený sumou 11,94 miliónov eur.

article_bannerarticle_banner